Tüm çalışanlar, yöneticiler, işverenler; çalışma hayatı içerisinde prim ödemeleri devam ederken emeklilik planlamasını yaptırmalı, 2008 yılından sonra 4/a-4/b-4/c adı alan statülerinden uygun olanında çalışmaya devam etmelidir. Bu üç statüde emeklilik zamanları ve Aylık Bağlama oranları 2008 yılından önce ilk defa iş hayatına atılanlar için hala oldukça farklıdır.

Emekli adayları, emekli olduklarında karlı çıkacaklarıkurumu belirlemek, doğru statüde kalabilmek,daha yüksek maaş almak, daha erken emekli olmak, daha az prim ödemek için mutlaka sosyal güvenlik analizini yaptırmalı ve bu analize dayalı planlamaya göre emekliliğe karar vermelidir.

Sosyal Güvenlik Sistemi, her değişiklikten sonra giderek daha karmaşık hale getirilmiş, emekli aylıklarının hesaplanması da zorlaştırılmıştır. 2000 ve 2008’de çıkarılan yasalarla Aylık Bağlama Oranları çalışanların aleyhine düşürülmüştür. 2000 öncesi Aylık Bağlama Oranları ortalama %70 iken, 2000’de  %50’ye, 2008’de uygulanan sistemle ise %35 e düşürülmüştür.

Sigortalıların 2000 yılı öncesindeki gün sayılarına göre emekli aylıkları yükselebilmektedir. O zaman ki Taban Aylık Uygulaması ile en düşük SSK aylığı bugünkü karşılığı ile 1.560,00 TL’dir.

2008 yılı sonrası için 5510 sayılı yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında BAĞKUR – SSK – EMEKLİ SANDIĞIkurumları birleştirilmiş olup, öncesi için ad değişikliği ile 4/a-4/b ve 4/c sigortalılığı olarak işlem yapılmaktadır.

Emekli adayları, emekli olacağı zamanı genellikle son statüsüne göre ilgili kurumlardan ya da görsel basın-iletişim kanallarından hesaplattırabilmektedir. Ancak, en son çalıştığı statüden ve diğer statülerdeki karşılaştırılmalı planlama ve her üç kurumdan da alacağı emekli aylığını kesin olarak öğrenmeleri çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşavirliği, maaş hesaplamasındaki karmaşık yapıyı ve lehe çıkan yasaları ve yılların birikimi ile emekli aylıklarınızın hali hazırda ne olacağını ya da 3 yıl – 5 yıl – 10 yıl sonrasını da bugünkü katsayılarla hatasız hesaplıyor ve basında son dönemlerde çok yer bulan; maaşların çalıştıkça düşmemesi için ne kadar primden çalışmanız gerektiğinin tespitini yazılı olarak sağlıyor,(2008 yılında en son düşürülen Aylık Bağlama Oranları nedeni ile)ne zamanlar çalışacağınızı belirliyor, aylık maaş artışına katkısı olmayacak fazla primleri ödemenizi engelliyor, aksine maaş artışı için prim miktarınızı hesaplıyor.

Doğru kurumda kalın, daha az prim ödeyin, daha erken yaşta emekli olun ve daha yüksek maaş alın.

Maaşınızın düşmemesi için aylık primlerinizin ne kadar olması gerektiğini öğrenin.

Aylık ücret hesaplama sistemi yerine, günlük ücret hesaplama sistemine geçin.

Free WordPress Themes, Free Android Games